Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Задължително торене на овошките през пролетта - ето какво трябва да знаете за него

23 март 2024, 06:50 часа

Дори ако сте наторили овошките миналата есен след прибиране на реколтата, през пролетта също не трябва да пропускате торенето. То е задължително за богата реколта.

Органично и минерално торене на овощната градина през пролетта

След зимния покой, дърветата трябва да се торят активно хранят през пролетта. Можете да използвате органични вещества и минерални комплекси.

Ако добавяте компост, по-добре е да използвате добре изгнил компост. По-добре е оборският тор да се прилага под формата на течни разтвори, така хранителните вещества ще се усвояват по-добре и по-бързо.

Първо оборският тор се разрежда с вода в съотношение 1:3. След няколко дни, когато съставът е ферментирал, той може да се използва. Един литър тор се разрежда в кофа вода.

Идеалният разтвор за пръскане на овошките през март е този 

Без добавяне на азот не може да разчитата на голяма реколта. Може да използватв амониев сулфат, урея, амониев нитрат или други съединения за хранене. Не забравяйте да спазвате дозировката. Твърде много азот в почвата е също толкова лошо, колкото и твърде малко азот. Предозирането ще намали устойчивостта на растенията към гъбични инфекции.

Фосфорните торове имат благоприятен ефект върху кореновата система, увеличават нейния обем. Калият повишава устойчивостта на дърветата към климатичните условия.

Културите, подхранени с калий, понасят студ и суша с по-малко загуби. В допълнение, калият влияе върху вкуса на плодовете: те стават по-сладки. Калият помага на младите овошки да пуснат странични клони, на които в бъдеще ще се появят цветове и пъпки. По-добре е да добавите калий под формата на смеси - калиева сол или калиев магнезий. Пепелта също е добър източник на калий.

Първото торене трябва да е с азот. По време на цъфтежа трябва да подхраните градината с фосфор и калий. Първо се добавят фосфорни съединения, а седмица по-късно - калиеви съединения. Приложението на тези видове торове с малка разлика във времето дава по-добри резултати, според опитни градинари.

След прецъфтяване на овощните дървета и храсти почвата може да се насити с органични вещества. Ако почвата в градината е плодородна, тогава органичните торове се прилагат на интервали от една година.

Ябълково дърво на възраст 5-9 години изисква до 30 кг хумус годишно, по-старо дърво се нуждае от 50 кг. Течен оборски тор трябва да се прилага в същите обеми: 30 литра и 50 литра според възрастта на дървото.

Тригодишна круша се нуждае от 20 кг хумус, плюс 10 кг всяка следваща година.

За сливи и череши на възраст до 6 години са достатъчни 10 кг органична материя годишно, старите дървета изискват двойна порция хумус.

Сливата, като любител на алкалните почви, също трябва да бъде торена с пепел или вар, ако почвата има различен състав.

За задължителното пръскане на овошките през март – ето какво да знаем

 

 

Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес